معرفی چند جزیره ی زیباجزیره ی سوالِی(Sovalye) قسمتی از یک مجمع الجزایر متشکل از 12 جزیره است. این مجمع الجزایر در خلیج فتحیه ی ترکیه پنهان شده و به همین دلیل کشتی های گردشگری قادر به دستیابی به آن نیستند ، اما به علت وجود یک بندرگاه مناسب در جزیره سوالی این امکان فراهم شده تا تعداد زیادی گردشگر با کشتی و قایق به این جزیره بیایند و پهلو بگیرند. فاصله ی بین شهر فتحیه و این جزیره با قایق های اجاره ای حدود 20 دقیقه است.

3- جزیره ی آنتیل:

این جزیره در منطقه به نام سبا در هلند قرار دارد و بعضی گردشگران آن را به جزایر کارائیب ترجیح می دهند. جزیره ی کوهستانی، جنگل های سبز ، خاک آتشفشانی و شن های سفید ساحل باعث شده تا ورزش هایی مثل موج سواری ، قایق سواری و حتی چتر بازی در این جزیره طرفداران خاص خود را داشته باشد.

4- جزیره ی ملیتا:

این جزیره که در کشور کراواسی قرار دارد بین کوهستان ها زیبایی قرار دارد که به هم متصل هستند. در بین این کوهستان های جزیره مانند دریاچه ای به همین نام وجود دارد که بخشی از پارک ملی ملیتا را تشکیل می دهد. زیبایی های این جزیره، پارک و کوستان های اطراف باعث شده تا هرساله تعداد زیادی از گردشگرانبا قایق و کشتی های خود به این منطقه ی زیبا سفر کنند.

5- جزیره ی لاندی:

جزیره ی لاندی در انگلستان بیشتر مورد علاقه ی گردشگرانی است که به طبیعت بکر ، پیاده روی و آرامش مطلق علاقه دارند. در این جزیره ی نسبتاً بزرگ و زیبا ستارگان آسمان شب درخشان تر از هر جای دیگری در جهان هستند چون تنها نور آسمان در شب هستند.


جزیره زیبا و مرجانی کیش

کیش جزیره‌ای از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. در گذشته این جزیره را به نام «قیس» می‌خواندند. شکل این جزیره بیضوی مانند است و در ۱۲ کیلومتری ساحل شیبکوه واقع شده‌است. جزیره کیش در سال ۱۳۶۱ به عنوان نخستین منطقه آزاد اقتصادی کشور برگزیده شد. امروزه اقتصاد کیش برپایه گردشگری و تجارت استوار است.


جزیره ی کیش جزیره‌ ای بیضی شکل با محیط ۴۴ کیلومتر می‌باشد و با طولی در حدود ۱۵٫۴۵ کیلومتر و عرضی حدود ۷٫۵ کیلومتر، مساحتی معادل ۹۰ کیلومتر مربع دارد. ارتفاع بلندترین منقطه این جزیره حدود ۳۵ متر از سطح دریا می‌باشد. همچنین جزیره ی کیش فاقد رودخانه دائمی بوده و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی دارد. مسافت بین کیش تا تهران از راه هوایی ۱۰۵۲ کیلومتر، تا بوشهر از راه دریایی ۶۷۵ کیلومتر، تا بندر عباس ۲۵۰ کیلومتر، تا بندر لنگه ۹۰ کیلومتر و تا جزیره هندورابی ۲۸ کیلومتر است.
همچنین نزدیکترین بندر ایران به جزیره ی کیش، بندر چارک می‌باشد که با این جزیره ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. آب و هوای کیش گرم و مرطوب بوده و میانگین دمای سالانه جزیره ۲۶/۶ درجه سانتیگراد می‌باشد. جمعیت جزیره ی کیش، بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۰٬۶۶۷ نفر بوده‌است که عمدتا در شهر کیش ساکن هستند. از جاذبه‌های تاریخی کیش می‌توان به حریره، پایاب و کاریز اشاره کرد. حریره، نام شهر ویرانه‌ای است خالی از سکنه و مربوط به دوران قیاصره که نام آن از نام بانویی که ملکه شهر بوده برگرفته شده است.هم‌ اکنون بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است. مهمترین ابنیه کشف شده در این مجموعه عمارت اعیانی، حمام، آب‌انبار، قنات و بقایای مسجد جامع حریره می‌باشند.

 
 

 
/ 0 نظر / 47 بازدید