7 سرگرمی برای کودکان

2- پختن غذاهای تابستانی میتواند یک فرصت آموزشی خلق کند. فرزند خود را به پختن غذا تشویق کنید و بخواهید حواسش به اندازه، تعداد و پیمانه هر کدام از مواد غذایی باشد. به این ترتیب علاوه بر آموزش اندازه ها و انواع پیمانه ها، میتوانید از این فرصت برای آموزش خواص مواد غذایی  و محل رشد آنها استفاده کنید. از او درباره ترکیبات غذا و محل تولید آنها و نیز ارزش غذایی ویتامینها و پروتئینها بپرسید.

 

 

 

3- در طول تعطیلات تابستانی با فرزند خود کار کنید تا خاطراتش را و اینکه روزهای خود را چطور سپری کرده حفظ کند. او را تشویق کنید تا هر آنچه را که در هر هفته انجام داده به شکل داستان بنویسد. این کار باعث میشود تمام مهارت های جدیدی را که یاد گرفته، مخصوصا در خواندن، نوشتن، ریاضیات و ارتباطات، به همان شکل قوی برای فصل پاییز و شروع دوباره زمان تحصیل حفظ کند.

 

 

 

4- سعی کنید با سفر به مزرعه یا جایی که سبزیجات و محصولات کشاورزی تولید می شود به فرزند خود خوردن غذاهای سالم و انواع سبزیجات را یاد بدهید. بچه هایی که کوچکتر هستند می توانند به دنبال تشخیص رنگ میوه ها و سبزیجات باشند و بچه های بزرگتر هم به دنبال تحقیق درباره اصل و ریشه میوه ها و گیاهان در کتابخانه یا اینترنت باشند. بعد، از فرزندان خود بخواهید آنچه را که یاد گرفته اند به شما توضیح بدهند.  این کار حتی ممکن است او را به کاشتن میوه یا سبزی ای که نسبت به آن اطلاعاتی دارد ترغیب کند.

 

 

 

5- فرزندان شما نیاز دارند تا کاربرد هر آنچه را که یاد می گیرند در دنیای واقعی متوجه شوند. سعی کنید فعالیت های روزانه را به فرصت های آموزشی تبدیل کنید. از آنها بخواهید برای تهیه لیست خرید از سوپرمارکت، حساب و کتاب پولی و انتخاب رستوران  به شما کمک کنند. با محاسبه قیمت های خرید میتوانید مهارت فرزندتان را در کسری ها تقویت کنید.

 

 

 

6- تکنولوژی و استفاده از آن را با آغوش گرم پذیرا باشید و فرزندانتان را هم به یادگیری تشویق کنید؛ آن هم از طریق استفاده از همین تکنولوژی ها و خلق چیزهای جدید. در این باره خوب است از برنامه های متنی ، عکس و ویدئویی کامپیوتری استفاده کنید و فرزندتان را ترغیب کنید تا تصاویر اسلایدی یا فیلم بسازد. او حتی می تواند با استفاده از عکس های خانواده، فیلمی داستانی را درباره فعالیت های تابستانی اش بسازد.

 

 

 

7- مرتب و دسته بندی کردن اشیایی که درون کشوهای منزل هستند به تنهایی برای کودکان کار خیلی جذابی نیست اما اگر آن را به شکل یک بازی همراه با کودک انجام دهید هم به نوعی تفریح خواهد بود و هم یک  کار آموزشی. مثلا ابتدا چند جعبه را که هر کدام به رنگی مشخص شده اند، آماده کنید بعد از فرزند خود بخواهید در جمع کردن و قرار دادن اشیا در هر کدام از این جعبه ها به شما کمک کند، یعنی از او بخواهید یک مدل شی را درون جعبه ای با رنگ مشخص قرار دهد و نیز میتوانید بخواهید هر شئی را که درون جعبه می گذارد بشمارد تا با این کار علاوه بر یادگیری رنگ ها، نام اشیا و محل قرار گیری هر کدام و نیز شمارش اعداد را یاد بگیرد

/ 0 نظر / 6 بازدید